Det er en kunst at kunne formidle på en letfattelig måde. At gøre begreber som tal letfattelige er ligeledes kunst. At kunne forene de to elementer og ydermere tilføje et par stykker, uden at det går ud over overskueligheden, er stor kunst. Tom Slaughter er en moderne amerikansk billedkunstner. Han har udstillet over hele verden og er repræsenteret i samlingerne på flere internationale museer, bl.a. Museum of Modern Art.
Børnebogen 1, 2, 3 er anvendelig på flere måder. Barnet kan lære farvernes navne, figurernes navne, og det kan lære at tælle. Samtidig er bogen en introduktion til den moderne kunsts brug af former og farver. En fryd for øjet for barnet og for den voksne!
Køb bogen hos din boghandler eller kontakt forlaget.
Luna elsker at høre historier. Sammen med mor eller far gå hun hver uge på biblioteket og låner bøger. Da Luna får en lillebror, læser hun sine yndlingshistorier for ham. Og heldigvis har mor og far stadig tid til også at læse godnathistorie for verdens bedste storesøster. Luna bind 3.
Valdemar elsker alt, hvad der er stort. Han vil bygge sig et større hus og hugger byggeklodser ud af bakken. Han har så travlt, at han ikke opdager, at hans venner er stimlet sammen for at se, hvad der sker. De bliver ikke glade, for Valdemar har ødelagt den bakke, som de er afhængige af. Valdemar bliver flov. Vennerne hjælper ham med at lægge klodserne på plads igen.
Valdemar bind 2.
Billedbog med rimet tekst. Puddelhunden Teodor ønsker sig en bror som legekammerat, men hvad får han! Mini, en uformelig, lyserød lillesøster der kun sover og spiser! Hun skal tilbage til internatet, beslutter han. Men da hans kammerater gør nar ad lillesøsteren, bliver Teodor vred, for ingen skal gøre nar ad hans søster.
Køb bogen hos din boghandler eller kontakt forlaget.
Valdemar elsker at købe nye ting. Gamle ting smider han i søen. Valdemar elsker også at fiske, men en dag fanger han et uhyre i søen. Han bliver frygtelig bange, råber om hjælp og ror forfulgt af uhyret ind til bredden, hvor han gemmer sig. Hans venner høre ham råbe, men de kan ikke se ham nogen steder. Til gengæld kan de se en bunke ting ligge på bredden. Flov indrømmer Valdemar, at det er hans gamle ting, men så får han en idé, for de gamle ting kan genanvendes. Så nu elsker Valdemar at lave gamle ting om til nye ting!