Hovedpersonen Ditte er født i Thorshavn i 1947. Hun fortæller om barndomsminderne med to brødre og en stor familie. Som 12-årig kommer hun, efter eget ønske, på kostskole i Hillerød, og et udlændingeliv Færøerne/Danmark begynder.
Køb bogen hos din boghandler eller kontakt forlaget.
Med indlevelse beretter Soumya Ammar Khodja om kvinders liv i Algeriet under og efter tiden som fransk koloni. Hun revser ikke, men beskriver forholdene usentimentalt, og det er op til iagttageren at tage stilling.Gribende noveller.
Køb bogen hos din boghandler eller kontakt forlaget.
Året er 1919. I en lille by i Frankrig sidder en krigshelt fængslet i den rømmede kaserne. Foran porten står en hund og gør dag og nat. Ikke langt derfra ude på landet er der en ung kvinde, medtaget af slid og tydeligvis for belæst til at være en bondekone. Hun bor alene med sin søn på tre år. Dommeren, som skal udrede sagen, er en mand, hvis inderste krigen har rystet. Tre personer – og i deres midte en hund, som har nøglen til dramaet. Af omfang er det en lille bog, men indholdsmæssigt er det en stor fortælling om troskab og kærlighed.
I islam er det tilladt for en mand under en forretningsrejserejse at aftale et ægteskab af kortere varighed med en kvinde, kaldet lystægteskab. Amir forelsker sig i den sorte kvinde Nabou og tager hende med til Fez. Ikke uden problemer for Amirs hustru. Nabou får tvillinger, den ene hvid, den anden sort.Jalousi og racisme.
Bygger på autentisk beretning om en centraleuropæisk adelsmand på Voltaires tid, som via Sibirien kommer til Frankrig og udnævnes til konge af Madagascar. Inden da opsøger han Benjamin Franklin, en af arkitekterne bag De Forenende Staters uafhængighedserklæring, for at bede om råd til sin rolle som nyudnævnt konge af Magagascar.
Køb bogen hos din boghandler eller kontakt forlaget.