Store Ulv & Lille Ulv. Det lille blad som ikke faldt af.
Lille Ulv har forelsket sig i et lille blad i toppen af træet og vil have Store Ulv til at hente det.
Store Ulv siger: “Vent, det falder ned af sig selv.” Men det lille blad sidder der stadig, da det bliver vinter. En morgen beslutter Store Ulv at hente bladet.Stammen er isglat, og det er ikke ufarligt. Lille Ulv er ved at fortryde, at han bad Store Ulv hente det. Da Store Ulv rækker ud efter det lille blad, går det i 1000 stykker, som drysser ned over Lille Ulv. Da Store Ulv når ned, smiler Lille Ulv, og Store Ulv er glad for, at han hentede bladet.
Store Ulv & Lille Ulv bind 2. Køb bogen hos din boghandler eller online her
Luna elsker at høre historier. Sammen med mor eller far gå hun hver uge på biblioteket og låner bøger. Da Luna får en lillebror, læser hun sine yndlingshistorier for ham. Og heldigvis har mor og far stadig tid til også at læse godnathistorie for verdens bedste storesøster. Luna bind 3. Køb bogen hos din boghandler eller online her
Valdemar elsker blomster. Da han en dag ser, at en larve har spist af blomsterne, bygger han en larvefangermaskine og fanger larven. Tilfreds er han, men vennerne er meget lidt tilfredse med larm og ødelæggelse af naturen. Da det går op for Valdemar, slipper han larven fri. Den bliver til en sommerfugl. Af lavefangermaskinen bygger han en blomstervindmølle, som spreder blomsterfrø.
Bæredygtighed for de mindste. Køb bogen hos din boghandler eller online her
Luna vil gerne have sin egen have. Allerførst tager hun i havecentret og køber frø sammen med Mor. Når frøene er sået, må Luna tålmodigt vente på at planterne kommer op. Luna bind 4. Køb bogen hos din boghandler eller online her
Fire venner i skoven. Slange, frø og fugl spiller kort, mens dovendyret hænger og sover på en gren. Intet kan vække dovendyret. Det vågner ikke engang, da træet bliver fældet, læsset på en bil og kørt væk. Men vennerne har tænkt sig at redde dovendyret. Hvad har man ellers venner til!