Vi møderi igen ejeren Massimo og de fire gamle, kortspillende mænd. Og den smukke Tiziana ikke at forglemme.
En japansk forsker dør på mystisk vis i forbindelse med en kongres i Pineta.
Kommissær Fusco beder Massimo om hjælp i opklaringsarbejdet. En BarLume-krimi bind 2.
Kommissær Montalbano ved med det samme, da han åbner vinduesskodderne og kigger ud, at det bliver en dårlig dag. Aftenen før er hans indtagelse af friskfangede ansjoser med en dressing af olivenolie, masser af citronsaft og friskkværnet peber blevet spoleret af en telefonopringning med en besked om en begravelse næste dag, som Montalbano bliver nødt til at overvære. Kollegerne på politistationen er vant til kommissærens lunefulde humør. Det bliver just ikke bedre af mudder i opklaringsarbejdet og problemer med kæresten, Livia, på hjemmefronten. En Montalbano-krimi bind 4.
Rocco Schiavone er blevet forflyttet til Aosta i De Italienske Alper, 755 km fra hans elskede Rom. Iført Clarks-støvler og Lodenfrakke, totalt nytteløse i det barske klima, går han i gang med efterforskningen af den første sag: fundet af et til ukendelighed tilredt lig, halvt begravet i sne på løjpen. Et er at kæmpe mod sneen, noget andet at slås med de lokale politifolk, de fleste af dem tumper i hans øjne. Manzini skriver med sarkasme og en god portion selvironi. Rocco Schiavone-krimi bind 1.
Ingeniør Luparello menes at være død af naturlige årsager, men Montalbanos næse siger ham, at der stikker noget under. Det er 1993, Operation Rene Hænder har afsløret korrupte politikere, og han er sikker på, at der foreligger en forbrydelse.
En Montalbano-krimi bind 1.
Det er midt om sommeren, og varmen i den lille toscanske by Pineta ved den liguriske kyst er ulidelig. Egentlig er der kun et sted, det er til at holde ud at opholde sig, nemlig i BarLume, en cafe som ejeren Massimo har købt for en lottogevinst. Blandt stamgæsterne er der fire gamlinge, som fordriver tiden med at spille kort, drikke kaffe og kommentere stort og småt. En dag får de virkelig noget at snakke om, da en ung pige findes myrdet i en affaldscontainer. Massimo bliver involveret i opklaring af mordet, grundigt sekunderet af de fire kortspillende gamlinge, og tvunget til at samarbejde med Fusco, en tåbelig, sur calabrisk politikommissær. En BarLume-krimi bind 1.