Marko Kurismaa, politikommissær i Tallinn, bliver sat på en kilden sag. En russisk statsborger bliver fundet død i toget fra Sankt Petersborg. Først er teorien, at han er død af en blodprop, men det viser sig, at han er blevet forgiftet. Der er med andre ord tale et mord, som kan give diplomatisk bøvl. Hos Marko vækker sagen desuden ubehagelige mindelser om sovjettiden.
Massimo har annonceret efter en ny medarbejder til BarLume efter at Tiziana giftede sig og kvittede jobbet. Han er ikke just imponeret af ansøgernes kvalifikationer, og da Tiziana til hans store overraskelse ringer og fortæller, at hun er blevet skilt og spørger, om hun kan vende tilbage til BarLume, er han ikke sen til at sige ja. De fire alderstegne stamgæster i baren er så småt begyndt at kede sig, da der dukker nye oplysninger op i en gammel sag om en ejendomshandel, som førte dødsfald, mord og selvmord med sig.
En BarLume-krimi bind 4.
Kommissær Montalbanos kæreste Livia har givet ham besked på at leje et hus til hendes venner. Ud over at han opdager en ulovligt bygget etage, finder han også et lig. Fundet tørrer han behændigt af på udlejeren. Livia fortrækker, Montalbano døjer med varmen og med erkendelsen af, at han har passeret de 50. Ikke mindst i nærheden af en ung, impulsiv kvinde, som bidrager til opklaringen. En Montalbano-krimi bind 10.
En kvinde henvender sig om sin bror, som tilsyneladende er forsvundet. Til at begynde med ligner det et jalousidrama. Broderens smukke, kvindelige bekendte er ved at fordreje hovedet på kommissæren, men det lykkes ham at stykke deres historier sammen til billedet af en sag, som trækker spor til højtstående politikere.
En Montalbano-krimi bind 9.
I BarLume i Pineta, Toscana, finder vi som altid Massimo, ejer af baren, og den smukke Tiziana. Fast inventar er de fire ældre herrer, som følger med i alt, og ikke mindst giver deres besyv med i mordgåder, som kommissær Fusco tager sig af. Assisteret af Massimo naturligvis. En BarLume bind 3.